Českobudějovicko patří k nejkrásnějším regionům v České republice, a kdo si jej zvolí za své trvalé či dočasné působiště, jistě nebude litovat. Bydlení je zde nejpůsobivější v rodinném domě, případně v klasické či mobilní dřevostavbě, v místech s alespoň částečným výhledem do krajiny. Některé části parcely však potřebujeme uzavřít a chránit tu své vlastní soukromí, a za tímto účelem se rozhodujeme vystavět zděné oplocení.
Volba vzhledu – rozhodnete-li se o výstavbě oplocení formou zdiva, zpravidla máte na výběr menší rozměry stavebních bloků – cihly a tvárnice. Závěrečný vzhled celé stavby tak bude vždy připomínat zeď, ať už stavíte z čehokoli, a jednotlivé spáry mezi díly budou vidět. Zdivo se buď ponechá v této podobě, anebo se opatří omítkou. Betonové ploty České Budějovice se naopak sestavují z menšího počtu desek o rozměrech 50 x 200 cm, které na sebe přímo navazují, a mezi nimiž nejsou žádné spáry. Vytváří tak celistvý dojem, oddělený pouze jednotlivými poli se svislými kotevními sloupky.
Desky se vyrábí ve více barevných odstínech a s různými povrchovými reliéfy, horní deska může být ozdobná, nebo ji lze nahradit prvky ze dřeva či z kovu. Díky tomu je toto řešení zároveň zajímavé i z estetického hlediska, nepůsobí příliš monstrózně, jako je tomu u cihel. Plot vystavěný z pálených a glazovaných cihel se spíše hodí k objektům typu anglických šlechtických sídel, zvláště tehdy, je-li doplněný pnoucími rostlinami.
Není beton jako beton – beton si mnozí z nás představují různým způsobem, nejčastěji v podobě chodníků, nájezdových ramp, částí komunikací či vojenských staveb a často je s ním spojována erozní činnost, kdy se materiál začne po několika letech drolit a rozpadat, a vyžaduje stálou údržbu. To se však netýká materiálu betonových plotů, jedná se o speciální směs vyztuženou kamennou drtí a ocelovými armaturami, s příměsí složek, které zajišťují odolnost vůči mrazu a srážkám. Životnost těchto výrobků je přibližně pět desítek let.