Dovolená může narušit i rodinné vazby. Proč? I na to vám odpovíme!

Patříte mezi ty, kteří dovolenou „nemusí“ anebo mezi ty, kteří dovolenou netrpělivě vyhlížejí celý rok a nesmírně se na ni těší? Vy, kteří dovolenou nemusíte, přesto ji zkuste. Co vám také zbývá jiného, když pracujete. Dovolenou prostě čerpat musíte, zaměstnavatel je povinen vám ji nařídit, ať chcete či nechcete. Dovolené se, bohudíky, nemůžete s přihlédnutím k našemu zákoníku práce, vzdát. A zákon ví, proč to tak má nastavené. Dovolená je totiž životně důležitá! A není důležité jak a kde ji strávíte, ale už jen tím, že vypnete z pracovních povinností, nedocházíte do zaměstnání, ale trávíte dovolenou doma či odjedete, už to vám mění zažitý denní běh.

dvojice diskuze

A zde může být problém. Jste zvyklí na určitý opakující se cyklus. Ráno vstát, hygiena, do práce od-do, z práce a nastává další denní režim, a tak se to opakuje s menšími změnami. Ale dovolená je něco úplně jiného. Obzvláště když odjíždíte z domova a chystáte se mimo váš domov. Nezřídka vznikají v rodině konflikty, a to proto, že dochází ke změně ve zvyklostech. Vy vlastně nevíte, jak to bude vypadat tam, kam jedete, kde budete ubytováni, čas snídaní-obědů-večeří bude zpravidla zcela jiný, než jste zvyklí. Musíte se postarat o denní program pro své ratolesti, se kterými náhle budete trávit celé dny i noci. Během roku vaše dítka chodily do školy, navštěvovaly různé zájmové kroužky, vídali jste je zpravidla až v odpoledních hodinách …, ale na dovolené spolu budete, a to doslova – od rána do večera. Jsou rodiny, které si společné sdílení dovedou užít, ale jsou rodiny, které na to zvyklé nejsou. Obzvláště „hlava rodiny“, která pracuje od rána do večera a v noci přijde z práce a má klid.
kopnutí muže do vody

Na dovolené s dětmi na klid zapomeňte.

A proto: Zkuste navzdory statistikám, které předpovídají u dovolené hádky a rozepře – si svou dovolenou užít! Buďte vděčni za to, že máte zdravé děti, nejste singl, máte partnera/partnerku, kteří mají pro vás pochopení, nejste sami a není vám smutno. Užívejte si vaší zasloužené dovolené ve zdraví, štěstí a spokojenosti. Odpočiňte si, zároveň si všímejte, jak máte čiperné děti a buďte za to osudu vděčni.

Každý takové štěstí nemá.