Jak je to s teplem v mobilních domech

Sezonní objekty – mobilní domy, které nejsou obyvatelné po celý rok, poznáte poměrně snadno. Jsou to skelety s plastovým obkladem, mají jednoduchá okna a připomínají spíše upravené autobusy či nákladní vozidla. Bývají velmi často k vidění v některých kempech, které poskytují ubytování v chatkách v letních měsících. Sezonní mobilheimy jsou vhodné jako rekreační dočasné řešení se všemi nevýhodami, které jsou s tím spojené – v létě je v nich za tropických teplot opravdu velké horko (pokud nejsou vybaveny klimatizací) a při ochlazení se v nich dá pouze přitápět lokálními topidly, jako je teplomet na propan-butanovou bombu nebo přímotopný panel. Teoreticky je možné vybavit je i krbovými kamny, ovšem musí se řešit zabezpečení proti vzniku požáru, ale je nutné počítat s velkým únikem tepla.

bylinková zahrada

Celoročně obyvatelné – jsou to přízemní mobilní dřevostavby, které svou koncepcí odpovídají přízemním bungalovům či nízkoenergetickým stavbám. V mnoha případech je ani od takových staveb nerozeznáte. Jsou mnohem těžší, než sezonní mobilheimy, převáží se na určené místo speciální technikou, která je schopna přemístit náklad o hmotnosti do 10 tun. Celoroční mobilní domy jsou plně zateplené včetně podlahy i stropu, únik tepla je minimální, tím pádem je dostatečný komfort uvnitř i v chladném období roku.

zahradní nábytek

Řešení způsobu vytápění je podobné, jako u sezonních domů, lze využít přípojky na zemní plyn, elektrokotle nebo přímotopů a velmi často je poptáváno vytápění krbovými kamny. Dřevo je také ten nejlevnější způsob vytápění, čímž se výrazně snižují náklady na bydlení.

Proč topit dřevem? Má to i další výhody. Kromě soběstačnosti a nízké ceny paliva jde především o jiný druh tepelné energie, která se hořením dřeva šíří do prostoru, je to organické, přirozené teplo, vznikající prudkou oxidací přírodního materiálu, a to bez toxických zplodin, které vznikají spalováním syntetických materiálů.