Kam se elektřina nedostane, tam nastoupí elektrocentrála – jakou vybrat?


V dnešní době se bez elektriky těžko obejdeme, na některých místech ale zavedená elektřina přece jen není a není možné využít přípojku. Jak to řešit?

Kam se elektřina nedostane, tam nastoupí elektrocentrála – jakou vybrat?

Je jen těžko uvěřitelné, že jsou stále dnes místa, na kterých není zavedená elektřina, ale je tomu tak. Jsou také místa, kde elektřina není jen dočasně a v mnoha případech se také může stát, že nás nečekaně zastihne výpadek elektřiny na důležitém místě plném lidí. V těchto případech nastoupí elektrocentrála, která je zdrojem elektrické energie na všech místech, kde proud a přípojka nejsou. Jaké druhy elektrocentrály existují a jak vybírat tu pravou?

flash-tesla-coil-experiment-faradayscher-cage-68173

Ideální na chalupu i na stavbu

Elektrocentrála se nejčastěji využívá na místech, kde elektrický proud není vůbec a je občas potřeba něco do elektriky zapojit. Právě elektrocentrála poskytne krátkodobý spolehlivý zdroj elektrické energie. Těmi místy mohou být chalupy, chaty nebo zahrádky. Využívat se dá i při práci, například při práci v terénu nebo na stavbách, kde není elektrika dořešená. Často jsou elektrocentrály i na místech s větším počtem lidí, kde by mohlo dojít k výpadku elektrické energie, ale mělo by to neblahý dopad třeba na zdraví a bezpečnost lidí, těmi místy jsou nemocnice, domovy s pečovatelskou službou nebo letiště a podobně.

pexels-photo-1036936

Elektrocentrály dokážou nahradit zdroj energie, poskytují stabilní zdroj elektriky, napojit na ně lze přístroje, osvětlení, topení ale i cokoliv jiného, co je zapotřebí. Malé centrály na chalupách například nahradí dočasně zdroj energie pro fungování domácnosti stejně, jako se na ně dají připojit sekačky.

Jak to funguje?

Do elektrocentrály samozřejmě patří palivo, protože jsou vybavené spalovacím motorem. Palivem může být nafta nebo benzín, kromě toho, na které palivo centrála jede, se u nich rozlišuje ještě to, zda jsou pohyblivé nebo ne. Přenosné centrály označujeme jako mobilní, druhým typem jsou elektrocentrály stacionární. Každá centrála má svůj generátor a ten je spojen s motorem hřídelí, aby mohla vzniknout elektrická energie.

Centrály pro tvorbu elektrické energie jsou velmi praktické, odlišují se ještě výkonností a každá může mít jiné technické parametry.