Jak se účinně, rychle a bez námahy zbavit vos na zahradě? Zkuste je vlákat do pasti!

Léto, které rádi trávíme venku na zahradě, nám pravidelně každý rok znepříjemňují vosy. Tento hmyz se nebojí a je třeba si s ním umět poradit. 

Jak se účinně, rychle a bez námahy zbavit vos na zahradě? Zkuste je vlákat do pasti! 

Vosy jsou v létě všude, stavějí si hnízda, létají okolo, a jakmile ucítí jídlo, je nemožné je odehnat. Navíc bodají, takže se logicky bojíme hlavně o děti a problémy mají s nimi také alergici. I když se vám možná nechce vosy zabíjet, nic jiného, než dobrá past na ně prostě nefunguje. Můžete zkusit celou řadu triků, můžete se je snažit odlákat a obelhat, ale jakmile vosy zjistí, že to je jen past, stejně se vrátí. Přitom jednoduchou past můžete vyrobit doma a opravdu to funguje. 

vosa a vosí hnízdo

Jak odehnat vosy? Můžete to zkusit s vosím hnízdem! 

Asi nejjednodušší je sice pořízení nejrůznějších sprejů na hubení vos, ale upřímně, tyto přípravky jsou plné škodlivých látek a tak si je málokdo chce nosit na svou zahradu. Pokud tedy vynecháme spreje na hubení vos, můžete to zkusit ještě tak, že si pořídíte nebo doma vyrobíte něco jako atrapu vosího hnízda. To stačí pověsit na místa, kde se vosy ve velkém pohybují. Vosy by se pak v podstatě měly vyděsit a z místa odletět, protože žádná vosa si nebude stavět své hnízdo v místě, kde už sídlí někdo jiný. Ovšem pozor, jakmile vosy lest prokouknou, přestane tento trik fungovat. 

vosa na květině

Zkuste to s domácí pastí

Mnohem účinnější, a na tom se asi shodnou všichni zahrádkáři, je doma vyrobená past na vosy, která je za chvíli hotová. Je známo, co vosách chutná, jsou to sladké šťávy ale třeba i pivo nebo sirup. Když si vezmete obyčejnou PET láhev a odříznete jí hrdlo, budete mít základ své nové pasti. Úzkým otvorem pak vsuňte láhev zpět do druhé části, zpevněte páskou a máte to. Pak jen stačí do láhve nalít tekutinu, která vosy naláká. Je taky dobré do láhve udělat dva otvory a provléct tím provázek na zavěšení. 

Jen najděte vhodné místo, kam past pověsit a čekejte. Můžete také využít vyšší nádobu, do které nalijete sladkou šťávou a okraje pomažete olejem. Vosy budou do pasti pěkně klouzat a utopí se.