Zapomeňte na holý trávník

Máte-li dům, zřejmě u něj vlastníte i kousek nezastavené půdy. Možná máte na zahradě nějaké stromy, možná taky záhony s užitkovou zeleninou pro přísun čerstvých živin. Jak ale dále zaplnit prostor a využít ho naplno? Zkuste si představit některý z následujících nápadů:
motýl na rostlině

Luční kvítí

Snad nejjednodušší způsob, jak se zbavit zodpovědnosti za zelený trávník v momentálním období sucha je vysadit kus luční zahrady nebo ji nechat „na divoko“. Je to velmi populární ve větších městech i na vesnicích. Květy totiž přilákají opylovače a motýli, navíc se musí sekat pouze jednou do roka. Ze začátku můžete mít problém s plevelem, který kytky vytlačuje. Po překonání této překážky se však už můžete těšit z překrásných barev na vaší zahradě.
indiánské teepee

Motýlí zahrada

Trošku sofistikovanější způsob předchozího přilákání hmyzu na vaši zahrádku. Vyžaduje trochu znalostí trvalého porostu, designu a plánování. Pokud ale máte volný kout, bude se tam krásně vyjímat motýlí zahrádka. Nejvhodnějšími rostlinami jsou:
· Motýlí keř
· Echinacea
· Černooká Zuzana
· Lantana
· Smraďochy
· Bez

Zelené teepee

Tohle teepee zaručeně potěší vaše ratolesti. Poryjte obvod kruhu, postavte opěry z posekaných větví nebo bambusu do tvaru vysokého stanu a kolem zasaďte pnoucí rostliny. Vhodnými adepty jsou například slunečnice, které mohou dosahovat velkých výšek nebo také pnoucí fazole. Spojíte tak příjemné s užitečným a až bude porost dostatečně rozrostlí, máte výbornou schovku.
meditace v zahradním labyrintu

Meditační labyrint

Velmi zajímavá možnost, jak využít přebytek trávníku a spojit tak naše duchovní učení s vlastním prostorem. Hodí se spíš do větších komunitních zahrad nebo parků. Jedná se o strukturu, která zprostředkovává meditaci při chůzi, člověk chodí dokola (nejlépe bos) a přibližuje se středu. V samotném středu má člověk šanci setrvat a prožít samu sebe jako bytost ve středu vesmíru. Poté postupuje zpět ven z labyrintu a při návratu si uvědomí spojení těla (chůze) a mysli (meditace).
Labyrint se hodí olemovat kameny, štěrkem, cihlami nebo osázet stromy a keři. Je výborným prostorem pro pořádání rituálních obřadů spoejných s významnými nocemi jako jsou slunovraty a rovnodennosti.