Jaké následky by měl totální blackout

My lidé si ani neuvědomujeme, jak moc jsme se stali závislými na elektřině. Zvykli jsme si, že ji máme k dispozici kdykoliv potřebujeme pouhým otočením vypínače. A její využití stále stoupá, jak nám ukazuje zvyšující se prodej elektrických automobilů. Mnoho nejen sci-fi autorů však přemýšlí, co by se stalo, kdyby náhle nastal v důsledku nějaké katastrofy totální celosvětový výpadek, zvláště pokud by byl dlouhodobý. Jaký vliv by to mělo na naše životy? Odpověď zní, že větší, než si dokážeme představit. V první řadě by mnoho z nás přišlo o velkou většinu svých peněz, které mají na účtech.

 

svítící žárovka - symbol elektřiny

 

Banky totiž nemají ani zdaleka tolik peněz, aby mohly všem lidem vyplatit jejich peníze. Většina z nich by byla nucena ukončit svou činnost a ti, co u ní mají své finance, budou rádi, pokud dostanou alespoň část. Dále by to znamenalo také rychlý nedostatek prakticky veškerého zboží, zvláště v letních měsících. K výrobě prakticky všech produktů se totiž dnes používají elektřinou poháněné stroje, a co se potravin týče, většinu z nich je nutné uchovávat v chladu. Produkty, které budou na pultech, značně zdraží, neboť se prodraží jejich výroba. Bude je totiž potřeba vyrábět ručně, což je dražší a zároveň také mnohem méně efektivní.

 

rozvody elektrické energie

 

To ve spojení s kolapsem bank znamená, že si mnoho lidí nebude moci dovolit ani základní životní potřeby. Problémem se také stane fakt, že vzhledem k tomu, že nebudou fungovat ledničky a mrazáky, nebude možné uchovávat jídlo po delší dobu. To znamená, že si nebudeme moci nakoupit do zásoby v době, kdy budou ceny ještě relativně nízké. Tato situace samozřejmě zasáhne i dopravu, a to jak hromadnou tak osobní. Vzhledem k tomu, že nebude možné dobíjet baterie automobilů, se auta stanou prakticky nepoužitelná. Bude tedy opět nutné využívat koně či parní stroje. Toto vše samozřejmě nechce nikdo z nás zažít. Proto rozhodně není na škodu investovat například do několika solárních panelů – i když nenastane blackout (a je značně nepravděpodobné, že by mohl nastat), ušetříme tak alespoň za elektřinu. A to se v dnešní době zvláště hodí.