Je sedací vak dobrý na dlouhodobé sezení?

Asi není třeba říkat, že lidé mají rádi svoje pohodlí. A to samozřejmě platí především při odpočinku. Není tedy divu, že když si po práci sedneme, chceme, abychom se cítili tak dobře, jak to jen jde. A k tomu je samozřejmě důležité mít dostatečně dobré posezení.

Ovšem nejen při odpočinku sedíme. Mnoho z nás má také to, čemu se říká „sedavé zaměstnání“. To v podstatě znamená, že během pracovní doby sedí a pracují především hlavou. Patří sem nejrůznější kancelářské profese, ale také jsou zde zahrnuti například telefonní operátoři či pracovníci call center.

beanbag1

Otázkou však je, na čem bychom měli sedět. Jistě, pro nás je pohodlnost nejdůležitější, avšak není to jediné, a především by nemělo ani zdaleka být tím nejdůležitějším hlediskem. Platí to zvláště v případě, že zde budeme sedět dlouhodobě a to i několik hodin denně. Příkladem může být již zmíněná práce.

Většinou si v tomto případě představíme křeslo či židli, avšak v posledních letech se začíná dostávat do módy sedací vak http://www.beanbag.cz/. O co se jedná?

Ve své podstatě jde o látkový pytel, naplněný jemnějším materiálem. Obvykle se k tomuto účelu používají polystyrenové kuličky, avšak můžeme použít i jiné věci. Jeho předností je velká tvarovatelnost a flexibilita – člověk si jej může vytvarovat tak, jak potřebuje. Navíc je velmi snadno přenositelný a skladný – když jej nepotřebujete, je jednoduché uložit jej do skříně nebo například pod postel.

beanbag2

To vše zní dobře, má ale i nějaké nevýhody? Odpověď je, že bohužel ano, a to je i důvod, proč se běžně nepoužívají v zaměstnáních.

Tím prvním je fakt, že nemají pevné opěrky pro ruce ani pro záda. To znamená, že neumožňují korektní sed, který je důležitý při předcházení problémů se zády a s páteří při dlouhodobém sezení.

Dále zde máme skutečnost, že by v tomto případě bylo nutné sedět prakticky na zemi. A to by znamenalo především velmi nepohodlné vstávání, především pro ty, kdo mají problémy s kolenními klouby.

Pokud se vám však přesto zamlouvá, nic vám nebrání pořídit si jej domů.