Projížďka s pekelným cílem

Mezi obcemi Velenice a Svitava v Libereckém kraji leží největší pískovcové podzemí v Evropě. Právě zde najdete motorkářský klub „Pekelné doly“, který obklopuje nádherná příroda Lužických hor. V blízkosti se nachází také známá rekreační oblast Máchovo jezero, tudíž se jedná o vyhledávanou turistickou oblast.
Pekelné doly tvoří rozsáhlé podzemní prostory a chodby a největším lákadlem pro motoristy je fakt, že zde mohou se svým strojem vjet dovnitř. V dřívějších dobách zda byla možnost i neomezeného přespání v jeskyni hned vedle své motorky, ale toto bylo zrušeno. V současné době je zde umožněno přespání pouze při konaných akcích.motorky u pekelných dolů
Celková plocha jeskyně činí přibližně 3500 m2 a stálá teplota se zde udržuje okolo 12 °C. Toto unikátní pískovcové podzemí vznikalo v 18 století díky hloubení písku pro továrny na výrobu zrcadel. V prostorách dolů se natáčela slavná pohádky s Čerty nejsou žerty a filmaři zde dodnes zanechali váhy, které na Mikuláše slouží k vážení zlobivých dětí. Do prostorů zabrousili i zahraniční filmaři a natočili zde pár záběru do amerického filmy Salamon Kane.
Provozní doba Pekelných dolů závisí na aktuálním počasí. Hlavní sezóna zde probíhá od dubna do října, avšak i přesto se před cestou podívejte na web pro aktuální informace. S motorkou můžete do jeskyně vjet, projet ji nebo zde i zaparkovat. ocelová motorkaMůžete se zde i občerstvit nabídkou teplé a studené kuchyně a nemusíte ani vůbec sesedat z motorky – s motorkou můžete totiž dojet přímo až k baru. V případě konání akce a možnosti přespání nefunguje žádný rezervační systém a naplnění kapacity se řídí heslem „kdo dřív přijde, ten dříve leží“. Připravte si ale teplé spacáky a deky, neboť teplota v jeskyni je opravdu nízká. Přespání není zpoplatněno, avšak je nutné po sobě pečlivě uklidit. Motorkářský klub zde pořádá různé koncerty, spanilé jízdy podzemím a podobně. V letošním roce se můžete těšit třeba na Cube in Hell 2020, který se bude konat 18. července 2020 a lístky jsou už v prodeji.