Když je doma trochu těsno

Zařizovali jste někdy opravdu malý byt? Nebo se stěhovali s rodinou z „3+1“ do „2kk“? To pak asi víte, že to vůbec není jednoduché! Všechny potřebné věci a všechny členy domácnosti tam poskládat tak, aby se tam dalo zároveň hezky bydlet a „volně dýchat“. Nejlepším řešením je pozvat na pomoc zkušeného šikovného interiérového architekta. Takový nám pomůže vytvořit i v malých prostorách krásné stylové bydlení. Na co je potřeba se v malých bytech zaměřit? K čemu obrátit při zařizování pozornost, aby výsledek vypadal “k světu“?

kuchyň linka malá bodovky

Ideální je nábytek na míru!

V malých a často i netypicky vybudovaných bytech se jistě vyplatí, když se rozhodneme investovat do kvalitního nábytku na míru. Je dražší, ovšem umožňuje využít nám každý kousek vzácného místa. Vhodná je takto provedená kuchyňská linka, skříňky v koupelně či na chodbě, skříně v ložnici a dětském pokoji. Hodí se sem také vestavěné skříně vysoké až ke stropu. Z ostatního nábytku vybíráme takový, který je vyroben z tenkých kovových částí i průhledných prvků. Například stoly a židle v kuchyni nebo jídelním koutě. V obývacím pokoji je vhodný nábytek na nožkách, rozkládací sedačka a křesla i využití policových systémů. Velice praktické jsou skříňky zavěšené na stěnách, tzv. „levitující“. Hodí se do obytné části, ale i do koupelny nebo na chodbu. Nezapomínáme na možnost vybudování patrového spaní nebo využití vyvýšených postelí s úložnými prostory. V malém bytě raději neumisťujeme příliš robustní čalouněné kusy nábytku. Většinou to zde nevypadá dobře.

bed-1839184_960_720

Na stěny a nábytek světlé barvy!

Další možností, jak malý prostor trochu „zvětšit“, je použití světlých barev. Nemusí jít jen o bílou. Ani v malém bytě se nemusíme vzdávat barevnosti, ovšem vybíráme světlé odstíny. Třeba žluté, krémové, zelené, modré, hnědé i šedé. Velice hezky zde působí také to, když zkombinujeme výmalbu a nábytek v místnosti do jedné barvy, ovšem za použití různé sytosti, různých tónů. Raději se ale vyvarujeme barevných experimentů typu „tmavá fialová stěna a tmavý nábytek“, přílišné křiklavosti a ostrých kontrastů. Barvy působí na naši psychiku často mnohem více, než si vlastně uvědomujeme. A malý prostor toto působení jejich působení může umocnit. Mohlo by se nám pak stát, že se ve své malé divoce barevné ložnici ani klidně nevyspíme!