Zahrádkaření je obzvlášť v našich končinách oblíbeným koníčkem. Nabízí mnoho výhod, ať už je to pohyb na čerstvém vzduchu, relaxace nebo hrdý pocit, když vidíte růst a dozrávat vlastní zeleninu a ovoce. Pokud se ale do zahrádkaření pustíte, zjistíte, že se jedná o namáhavou aktivitu, která vyžaduje velké množství informací. Díky tomu, že se lidé v posledních dekádách od zemědělství vzdálili, nedocházel ke klasickému mezigeneračnímu předávání běžných a užitečných znalostí, a proto je nutné se do začátků vyzbrojit jejich velkým množstvím ať už z knih nebo internetových portálů.
Nyní, na jaře, kdy příroda znovu ožívá, přichází na řadu velké množství prací, které je nutné zvládnout. Pro nejlepší výsledky je důležité, aby záhonky byly řádně čisté, poryté a, pokud jste to nestihli na podzim, také pohnojené. Při dlouhodobém zahrádkaření je důležité udržovat půdu vitální a plnou živin. S tím Vám nejlépe pomůže přírodní hnojivo, typu kompostu. Pokud se orientujete hlavně na stromy nebo jestli Vám zahrádku krášlí různé keře, je dobré je na jaře zastříhnout a ořezat suché větve.
Některé druhy zeleniny, jako je hrášek, cibule nebo ředkvičky, můžete zasadit rovnou do poryté a pohnojené půdy. Jiné druhy, jako například pórek, salát nebo rajčata je nutné ještě před venkovním pěstováním předpěstovat doma nebo ve skleníku. V malých květináčích Vám vyrostou ze semínek slabé rostlinky, které ještě před svým životem na zahradě musí nabrat sílu a vyžadují tak stálou péči. I toto předpěstování má svá pravidla a speciální pomůcky, které můžete využít, takže pokud se do této aktivity pouštíte poprvé, je dobré se nechat poučit, jak správně na to. I když se to nyní nezdá, čím více péče vložíte do zahrádky, tím více radosti Vás v létě čeká. Není lepší pocit, než se v létě zakousnout do vlastního rajčete nebo papriky.